Powszechny dostęp do technologii deepfake to bardzo świeże zjawisko. Choć aktorzy dezinformacji szybko zauważyli jego potencjał, to wydaje się, że wciąż ostrożnie podchodzą do użycia deepfake’ów jako narzędzia wpływu na wyniki wyborów.

Generatywna sztuczna inteligencja pozwala niemal każdemu tworzyć realistyczne obrazy, filmy i nagrania – również z politykami. Wydaje się więc, że stanowi idealne narzędzie do wywierania wpływu na wyniki wyborów.

W celu śledzenia tego zjawiska organizacja GMF stworzyła interaktywną mapę deepfake’ów wyborczych na świecie. Narzędzie wystartowało 1 września 2023, czyli na początku cyklu wyborczego przypadającego na rok 2024. (Rok 2024 był największym rokiem wyborczym w historii – w wyborach mogło wziąć udział aż 49% globalnej populacji.)

Narzędzie udostępnione przez GMF to interaktywna mapa, która pozwala śledzić deepfake’i wyborcze na całym świecie. Dla każdej odnotowanej instancji użycia deepfake opisuje się typ treści (audio, obraz, video), czas wypuszczenia, wybory i kraj, którego dotyczył materiał oraz relacje w mediach. Na mapie Europy można zobaczyć, że najwięcej deepfake’ów wygenerowano we Francji, ale w prawie każdym kraju zanotowano jakiś przypadek wykorzystania tej technologii

Do tej pory odnotowano i opisano 133 deepfake’i, które zostały wykorzystane w ponad 1/3 wyborów.

Przy 133 odnotowanych przypadkach na ponad 70 wyborów, które odbyły się w roku 2024, można stwierdzić, że deepfake’i wyborcze nie były wykorzystywane na szeroką skalę. Narzędzie GMF pozwala jednak śledzić trendy i identyfikować obszary szczególnie zagrożone stosowaniem tej technologii.

 

Źródło: https://www.gmfus.org/spitting-images-tracking-deepfakes-and-generative-ai-elections

O projekcie
bezpiecznewybory.pl