Eurowybory zbliżają się wielkimi krokami. Kampania wyborcza trwa, a kandydaci walczą o uwagę i poparcie obywateli. W natłoku informacji na temat polityków i ich wyborczych obietnic, postawmy na wiarygodne źródła wiedzy.  

W wyborach w Polsce startuje 1020 osób:  476 kobiet (47 proc.) i 544 mężczyzn (53 proc.). Na jeden mandat do europarlamentu przypada w naszym kraju 19 kandydatów. Listy wystawiło łącznie 11 komitetów. Każda i każdy z nich w czasie kampanii próbuje przekonać do siebie jak najwięcej wyborców. Jak odnaleźć się w natłoku wiadomości dotyczących ich kompetencji, poglądów i programów politycznych? Gdzie szukać wiarygodnych informacji, by 9 czerwca zagłosować świadomie i odpowiedzialnie? Podpowiadamy.  

Programy wyborcze na oficjalnych stronach

Aby dowiedzieć się jakie priorytety mają poszczególne partie i ich politycy, jakie mają cele i plany, a także jak zamierzają realizować je w Parlamencie Europejskim, warto zapoznać się z ich programami wyborczymi. Zwykle można je znaleźć na stronach internetowych partii, drukowanych materiałach wyborczych kandydatów czy we wpisach na oficjalnych profilach w mediach społecznościowych.  

Debaty i wystąpienia publiczne

Dobrym źródłem wiedzy na temat poglądów poszczególnych kandydatów są debaty polityczne, wywiady i wszelkie wystąpienia publiczne. Warto zwrócić w nich uwagę na to czy opinie i priorytety poszczególnych kandydatów są zgodne z naszymi, a także na prezentowaną znajomość zagadnień europejskich, czy logiczność argumentacji przedstawianych rozwiązań.  

Wcześniejsze działania w PE

Jeśli kandydat zasiadał już w Parlamencie Europejskim, na oficjalnej stronie PE można sprawdzić jego wcześniejsze działania parlamentarne. Można też znaleźć informacje na temat tego, jak dany polityk głosował w poszczególnych sprawach – parlament Europejski publikuje pełne wyniki głosowań z posiedzeń plenarnych.  

Bezpośredni kontakt

Niektórzy kandydaci organizują spotkania z wyborcami. Można wówczas posłuchać ich na żywo, a czasem także zadawać im pytania. Takie spotkania mogą być dobrą okazją do bliższego poznania osób, na które zamierzamy oddać głos.   

Wielu kandydatów jest też aktywnych w mediach społecznościowych. Zdarza się, że odpowiadają na komentarze zamieszczane pod ich wpisami, więc i tutaj można wejść z nimi w bezpośrednią interakcję. Najpierw należy jednak upewnić się, że mamy do czynienia z prawdziwym profilem danego kandydata. Jeśli ma zaledwie kilka wpisów, publikowane na nim posty mają emocjonalny i sensacyjny wydźwięk, a styl komunikacji różni się od tego, co dana osoba zwykle prezentuje – powinniśmy zachować ostrożność, ponieważ profil może być fałszywy.  

Narzędzia online

W sieci można znaleźć narzędzia, które umożliwiają porównanie swoich poglądów z programami poszczególnych komitetów wyborczych. Mogą one dostarczyć dodatkowej perspektywy i pomóc w dokonaniu świadomego wyboru.  

Narzędziem tego rodzaju jest Latarnik Wyborczy stworzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zawiera ankietę prezentującą 25 stwierdzeń dotyczących kwestii politycznych, społecznych i ekonomicznych, na które wpływ ma Parlament Europejski. Latarnik porównuje nasze odpowiedzi z odpowiedziami komitetów wyborczych i oblicza procentową zgodność. Jest darmowym narzędziem. 

Źródła:  

https://europapnews.pap.pl/o-jeden-mandat-do-europarlamentu-ubiega-sie-w-polsce-19-kandydatow  

https://latarnikwyborczy.pl/  

O projekcie
bezpiecznewybory.pl