Chcesz zgłosić się do Centralnego Rejestru Wyborców lub zmienić miejsce głosowania? Co musisz zrobić, żeby zagłosować, jeśli nie możesz wziąć osobistego udziału w wyborach lub jesteś obywatelem kraju Unii Europejskiej innego niż Polska i nie masz polskiego obywatelstwa? Jest wiele możliwości, które pozwolą Ci bezpiecznie i wygodnie oddać głos, bez względu na ograniczenia. Sprawdź, która z nich jest najlepsza dla Ciebie!

Sprawdź, gdzie zagłosujesz

Jeśli chcesz sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców lub dowiedzieć się, gdzie możesz zagłosować, zrób to online przez serwis www.mobywatel.gov.pl lub w aplikacji mobilnej mObywatel 2.0, którą możesz pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play i App store.

 

Zmień miejsce głosowania

Nie możesz głosować w miejscu stałego zamieszkania lub zameldowania? Wiesz, że podczas wyborów będziesz w innej gminie? Zmień miejsce głosowania. Możesz to zrobić pod warunkiem, że będziesz głosować w Polsce, jesteś osobą pełnoletnią i masz czynne prawo wyborcze. Masz dwie możliwości: możesz to zrobić tradycyjnie w urzędzie lub online poprzez FORMULARZ. Wypełnienie wniosku jest naprawdę proste, wystarczy zalogować się przez profil zaufany, podać adres, pod którym będziesz przebywać w czasie wyborów i złożyć wniosek. Taki wniosek musisz złożyć na 44 dni przed wyborami, najpóźniej na 3 dni przed dniem wyborów.

Więcej o usłudze zmiany miejsca głosowania znajdziesz TUTAJ

 

Zmień swój stały obwód głosowania

Jeśli od dawna mieszkasz na stałe w innej gminie niż ta, gdzie znajduje się Twoje miejsce zameldowania, złóż wniosek o zmianę obwodu głosowania. Możesz to zrobić, kiedy: mieszkasz na stałe w Polsce, masz polskie obywatelstwo, stale mieszkasz w miejscu, które nie jest Twoim miejscem zameldowania, jesteś osobą pełnoletnią i masz czynne prawo wyborcze. Tutaj także masz wybór, zrób to w urzędzie bądź przez FORMULARZ online. Kiedy będziesz składać wniosek, dołącz do niego jeden z załączników: umowę najmu mieszkania, oświadczenie właściciela mieszkania, w którym mieszkasz, rachunek za prąd, na którym są Twoje dane, umowę o pracę czy kartę mieszkańca.

Złóż wniosek możliwie wcześniej. Urząd ma 5 dni, aby go rozpatrzyć. Jeśli odwołasz się od decyzji i złożysz skargę, urząd będzie potrzebował więcej czasu, aby ją rozpatrzyć.

Więcej o usłudze zmiany obwodu głosowania TUTAJ

 

Zgłoś wniosek o wpisanie do Centralnego Rejestru Wyborców

Jesteś obywatelem kraju Unii Europejskiej lub zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej i nie masz polskiego obywatelstwa, a chcesz zagłosować w wyborach? Wystarczy, że dopiszesz się do CRW, czyli rejestru wszystkich osób uprawnionych do głosowania w wyborach.

 

Sprawdź, czy możesz złożyć wniosek

Złożysz wniosek, jeśli jesteś obywatelem kraju UE innego niż Polska lub Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Warunkiem jest również to, czy będziesz głosować w Polsce, czy stale mieszkasz na terenie danej gminy i jesteś osobą pełnoletnią oraz czy masz czynne prawo wyborcze.

Pamiętaj, aby nie zwlekać ze złożeniem wniosku do ostatniej chwili, bo urząd ma od 5 do 7 dni, by go rozpatrzyć.

ZŁÓŻ WNIOSEK

Więcej o zgłaszaniu wniosku o wpis do CRW przeczytasz TUTAJ

 

Zagłosuj za pomocą pełnomocnika

To świetna opcja dla osób z orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności lub dla osób pełnosprawnych, które w dniu głosowania będą miały ukończone 60 lat. Oczywiście musisz mieć możliwość głosowania, czyli być pełnoletnim i mieć czynne prawo wyborcze. Co to właściwie znaczy? To, że ani sąd, ani Trybunał Stanu nie pozbawiły Cię go i nie jesteś osobą ubezwłasnowolnioną.

 

Twój pełnomocnik, czyli kto?

Twój pełnomocnik to upoważniona przez Ciebie osoba, która ma czynne prawo wyborcze i zagłosuje w wyborach w Twoim imieniu. Co ważne, może ona być pełnomocnikiem maksymalnie dwóch osób, czyli Twoim i jeszcze jednej osoby. Wówczas jedna z nich musi być jego małżonkiem, bratem, siostrą lub osobą pozostającą w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli. Czy każdy może zostać pełnomocnikiem? Niestety i tu także, ze względów bezpieczeństwa, są pewne ograniczenia. Na pewno nie możesz na pełnomocnika wybrać członka obwodowej komisji wyborczej z Twojego obwodu głosowania, męża zaufania czy kandydata w danych wyborach.

Pełnomocnika możesz zgłosić najpóźniej na 9 dni przed wyborami.

 

Jak zgłosić pełnomocnika?

Teraz, dzięki najnowszym rozwiązaniom cyfrowym, żeby to zrobić, nie musisz wychodzić z domu. Możesz oczywiście zgłosić go tradycyjnie w urzędzie lub właśnie online przez formularz. Wybór należy do Ciebie. Warto podkreślić, że składanie wniosku online to spora oszczędność czasu i możliwość uniknięcia kolejek.

Wniosek musisz złożyć najpóźniej na 9 dni przed dniem wyborów.

ZŁÓŻ WNIOSEK ONLINE

Więcej o usłudze zgłaszania pełnomocnika przeczytasz TUTAJ.

 

Zagłosuj korespondencyjnie

Głosowanie korespondencyjne jest kolejną możliwością oddania głosu, gdy nie możemy zrobić tego osobiście. Pamiętaj jednak, że gdy zgłosiłeś pełnomocnika, nie możesz już głosować korespondencyjnie. Zgłaszanie chęci głosowania korespondencyjnego jest równie proste. W tym przypadku także możesz to zrobić w urzędzie lub online przez formularz na stronie.

 

Kiedy możesz głosować korespondencyjnie?

Głosowanie korespondencyjne jest dedykowane Tobie, jeśli jesteś osobą z orzeczonym umiarkowanym bądź znacznym stopniem niepełnosprawności lub osobą, która jest pełnosprawna i w dniu głosowania ma ukończone 60 lat. Jeśli w dniu wyborów będziesz przebywać na kwarantannie czy izolacji, to także idealna możliwość dla Ciebie.

Zarówno w przypadku głosowania korespondencyjnego jak i tego z pomocą pełnomocnika nie skorzystasz z tych usług, jeśli w dniu wyborów przebywasz za granicą, na polskich statkach morskich lub głosujesz w odrębnych obwodach głosowania. To te utworzone w domach studenckich, zakładzie leczniczym, domu pomocy społecznej czy zakładzie karnym, a także ich oddziałach zewnętrznych.

 

Kiedy złożysz?

Wniosek musisz złożyć najpóźniej do 13. dnia przed dniem wyborów.

Jeśli w dniu głosowania przebywasz na obowiązkowej kwarantannie, w izolacji lub izolacji w warunkach domowych, wtedy czas zgłoszenia skraca się do 5 dni przed dniem wyborów.

Natomiast jeśli kwarantannę, izolację lub izolację w warunkach domowych rozpocząłeś na mniej niż 5 dni przed wyborami, możesz zgłosić, że chcesz głosować korespondencyjnie najpóźniej na 2 dni przed dniem wyborów.

ZŁÓŻ WNIOSEK

Więcej o usłudze głosowania korespondencyjnego przeczytasz TUTAJ

 

Cyfryzacja pozwala nam szybciej i bardziej komfortowo korzystać z usług publicznych. Teraz możesz złożyć wszystkie te wnioski także bez wychodzenia z domu, oczywiście całkowicie bezpłatnie.

 

[Materiał partnerski]
;
O projekcie
bezpiecznewybory.pl