18 maja Polacy pójdą do urn wyborczych, by wyłonić nowego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o zbliżających się wyborach.
Data wyborów prezydenckich
Pierwszą turę wyborów prezydenckich zaplanowano na 18 maja 2025 roku. Jeżeli do wyłonienia zwycięzcy potrzebna będzie druga tura, odbędzie się ona dwa tygodnie później, 1 czerwca 2025 roku.
Kogo wybieramy w wyborach prezydenckich?
W 2025 roku w Polsce zostanie wybrany prezydent, którzy będzie reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jest najwyższym przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej i gwarantem ciągłości władzy państwowej.
Czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji, stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium.
Wykonuje swoje zadania w zakresie i na zasadach określonych w Konstytucji i ustawach.
Najważniejsze kompetencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej:
- Zwierzchnictwo Sił Zbrojnych
- Reprezentowanie państwa w stosunkach międzynarodowych
- Wydawanie aktów urzędowych
- Ratyfikowanie umów międzynarodowych
- Inicjatywa ustawodawcza i wpływ na proces legislacyjny
- Przyznawanie orderów i odznaczeń
- Zarządzanie referendum ogólnokrajowego
- Uprawnienia kreacyjne i nominacyjne
- Desygnowanie i powoływanie Prezesa Rady Ministrów i Rady Ministrów
- Zwoływanie Rady Gabinetowej
- Nadawanie obywatelstwa polskiego
- Stosowanie prawa łaski
Jak wybiera się prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej?
Zgodnie z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej, Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany przez Naród w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym.
Na Prezydenta Rzeczypospolitej może być wybrany obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat i korzysta z pełni praw wyborczych do Sejmu. Kandydata zgłasza co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu.
Na prezydenta wybrany zostaje kandydat, który otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości, czternastego dnia po pierwszym głosowaniu przeprowadza się ponowne głosowanie.
W ponownym głosowaniu wyboru dokonuje się spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszym głosowaniu otrzymali kolejno największą liczbę głosów. Jeżeli którykolwiek z tych dwóch kandydatów wycofa zgodę na kandydowanie, utraci prawo wyborcze lub umrze, w jego miejsce do wyborów w ponownym głosowaniu dopuszcza się kandydata, który otrzymał kolejno największą liczbę głosów w pierwszym głosowaniu. W takim przypadku datę ponownego głosowania odracza się o dalszych 14 dni.
Spośród kandydatów wygrywa ten, który otrzyma największą ilość głosów. W przypadku nieosiągnięcia wystarczającej liczby głosów przez żadnego z nich, uważanej za większość, czternastego dnia po pierwszym głosowaniu przeprowadza się ponowne głosowanie.
Źródła:
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, art. 126, 127
https://www.prezydent.pl/prezydent/kompetencje